Articol de Maria Olteanu - Publicat duminica, 10 mai 2026, 19:33 / Actualizat duminica, 10 mai 2026 19:40
Marius Croitoru (45 de ani), antrenorul celor de la FC Botoșani, a tras primele concluzii după finalul partidei în care echipa lui a reușit să obțină o remiză cu Petrolul, scor 1-1, și să își asigure locul la semifinala barajului de Conference League, cu FCSB.
Extrem de emoționat și consumat, după un meci complicat pentru elevii lui, care au revenit pe final, după ce au fost conduși cu 0-1, Croitoru a recunoscut că duelul l-a „îmbătrânit 3 ani”, neexplicându-și cum moldovenii au putut să încaseze golul din minutul 61.
Una peste alta, în ciuda criticilor pe care le-a mai presărat în discurs, acesta s-a arătat mulțumit de rezultatul înregistrat și mândru de băieții pe care îi pregătește, echipa lui fiind sigură că poate lupta pe final de sezon pentru ultimul loc de Europa. Duelul cu FCSB se va juca pe 23 sau 24 mai.
Reacția lui Marius Croitoru, după remiza cu Petrolul: „Sunt supărat rău, pentru că am lucrat lucrurile astea la antrenament”
„Am îmbătrânit 3 ani! Este păcat de munca băieților. Am luat gol, practic, din nimic! Din nimic! Nu știu cum fac unele echipe de marchează așa de ușor. Este peste puterea mea de înțelegere.
Dar eu sunt mândru de băieții mei și de felul cum s-au comportat. S-a dovedit încă o dată că Botoșaniul joacă doar pe teren. Am încercat să câștigăm astăzi pentru noi, pentru a ne oferi posibilitatea să mai urcăm o poziție.
Mergem la Csikszereda să facem un joc bun și să sperăm că mai putem urca în loc. Îi felicit pe băieți pentru tot ceea ce au reușit în acest an.
În plan ofensiv, am avut 4 accidentați în decursul acestei săptămâni. Prima repriză a fost în controlul nostru. Sunt supărat pentru că echipa adversă a intrat o singură dată în careu, iar noi am luat gol!
Sunt supărat rău, pentru că am lucrat lucrurile astea la antrenament. Echipa lor e schimbată mult în bine, după venirea domnului Topal”, a spus Marius Croitoru, după meci, citat de digisport.ro.
Dacă va reuși să treacă în primul baraj de FCSB, FC Botoșani va lupta în finala pentru Conference League cu ocupanta locului 4 din Superliga pentru ultimul bilet de Europa
Clasamentul din play-out-ul Superligii
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.