LIGA 1    •   ASTRA - DINAMO 1-2

VIDEO » Mai speră la titlu! Dinamo câștigă derby-ul cu Astra, 2-1 » Rivaldinho, omul meciului

Foto: Raed Krishan
Foto: Raed Krishan

Luni, 10 Aprilie 2017

Dinamo s-a impus pe terenul celor de la Astra, 2-1, grație golurilor lui Rivaldinho și Bumba.

După această victorie, echipa lui Contra este pe locul 3, cu 29 de puncte, cu 7 mai puțin decât FCSB și cu 5 în urma Viitorului.

Prima repriză a fost una echilibrată, ambele echipe având ocazii de gol, dar nereușind să se desprindă pe tabelă. Astra a început mai bine repriza a doua. Daniel Niculae a rămas singur cu Cerniauskas, dar șutul acestuia a fost atenuat de portar și Nedelcearu a scos de pe linia porții.

În ultimele 7 minute, Dinamo a decis meciul. Rivaldinho, care a primit o pasă perfectă de la Nistor, a marcat cu un șut de la 10 metri, în minutul 83. Două minute mai târziu, Bumba a rămas singur cu Iliev și a majorat scorul cu o execuție din centrul careului, după pasa aceluiași Rivaldinho. În minutul 90+3, Săpunaru a marcat cu un șut de la 2 metri și a redus din diferență.

Astra, campioana en-titre, este pe ultimul loc în play-off, cu 23 de puncte.

Astra - Dinamo 1-2
Au marcat:
Săpunaru 90+2/ Rivaldinho 83', Bumba 85'
VIDEO / TEXT

Astra: Iliev – Al. Stan, Săpunaru (cpt), Fabricio, J. Morais – Takayuki (Boubacar 46'), Pițian  (D. Niculae 58')– Teixeira, Budescu, V. Nicoară (Al. Ioniță II 46') – D. Florea 
Rezerve: Boșneag, Buș, Moise, Lovin
Antrenor: Marius Șumudică

Dinamo: Cerniauskas – Romera Navarro, Nedelcearu, Dielna, St. Filip – Mahlangu, Palici (cpt) – Hanca, Rivaldinho, P. Petre (D. Nistor 60')– Nemec
Rezerve: I. Popescu, Busuladzici, Bawab, M. Oliva, Marici, Bumba
Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad) / Asistent 1: Sebastian Gheorghe (Suceava) / Asistent 2: Mircea Grigoriu (București) / Rezervă: Robert Dumitru (Sf. Gheorghe) / Observator LPF: Marin Petrache (Săbăreni)
Observator CCA: Liviu Ciubotariu (Galați)

 
 

 

 

Comentarii (439)

baddog2  •  11 Aprilie 2017, 08:04
Postat de zecs93 pe 11 Aprilie 2017, 01:06

nici locu 2 nu e de ici pe colo, mai ales ca merge si locu 2 in UCL, deci ar fi un an bun, daca e sa nu luam titlu, vreau Viitoru, noi pe 2 si FCSB probabil pe 3 va fi ( mai ales ca arbitrii nu-i lasa la nadejde) !!! Avem vineri cu Viitoru, sper sa castigam meciu, FORZZA DINAMOOO ALEEE !!! Hai baietii !!!

Nu stiu ce fumezi, dar vreau si eu!

dincolodenori  •  11 Aprilie 2017, 07:00
Postat de zecs93 pe 11 Aprilie 2017, 01:06

nici locu 2 nu e de ici pe colo, mai ales ca merge si locu 2 in UCL, deci ar fi un an bun, daca e sa nu luam titlu, vreau Viitoru, noi pe 2 si FCSB probabil pe 3 va fi ( mai ales ca arbitrii nu-i lasa la nadejde) !!! Avem vineri cu Viitoru, sper sa castigam meciu, FORZZA DINAMOOO ALEEE !!! Hai baietii !!!

:::::::::)))))))))continua sa visezi ,este gratis ........

bvd_magheru  •  11 Aprilie 2017, 02:28

Dyelna mi s-a parut cel mai bun jucator al meciului si asta al doilea . oricum desi sunt citeva valori in lot jocul lui dinamo e destul de modest !

Vezi toate comentariile (439)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
06:00 Tenis, FED Cup

Australia - Belarus

Digi 2
11:00 Fotbal, Liga 2

Sportul Snagov - Pandurii Târgu Jiu

Digi 1, Look Sport
12:00 Volei M

CSM București - Steaua

Digi 4
13:00 Fotbal, Liga 2

UTA Arad - Chindia Târgoviște

Digi 1, Telekom 3, Look Sport
13:30 Fotbal, Serie A

AC Parma - AC Milan

Digi 2, Telekom 1
14:00 Fotbal, La Liga

Celta Vigo - Girona

Digi 3, Telekom 2
14:30 Tenis, ATP

Turneul din Monte Carlo

Digi 4, Telekom 4
14:30 Fotbal, Premier League

Man. City - Tottenham

Eurosport
15:00 Tenis, Semifinale Cupa FED

Simona Halep - Kristina Mladenovic

Digi 1, Telekom 3
16:00 Fotbal, Serie A

Lazio - Chievo

Digi 2, Telekom 1
16:00 Fotbal, Turcia

Trabzonspor - Malatya

Look Sport
16:30 Fotbal, Bundesliga

Bayern Munchen - Werder Bremen

Digi 3, Telekom 4
17:00 Tenis, Semifinale Cupa FED

Mihaela Buzărnescu - Caroline Garcia

Digi 1, Telekom 3
17:15 Fotbal, La Liga

Eibar - Atletico

Telekom 2
19:00 Fotbal, Serie A

Juventus - Fiorentina

Digi 2, Telekom 1
19:00 Fotbal, Turcia

Galatasaray - Kayseri

Look Sport
19:15 Volei F

Dinamo - CSM Volei Alba Blaj

Digi 4
19:30 Fotbal, Bundesliga

Borussia Monchengladbach - Leipzig

Digi 3, Telekom 4
19:30 Fotbal, La Liga

Rayo - Huesca

Telekom 2
19:30 Fotbal, Premier League

Newcastle - Southampton

Eurosport
21:00 Fotbal, Liga 1

Sepsi Sfântu Gheorghe - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 3, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga

Schalke - Hoffenheim

Digi 4, Telekom 4
21:30 Fotbal, Serie A

Inter - AS Roma

Digi 3 , Telekom 1
21:45 Fotbal, La Liga

Barcelona - Real Sociedad

Digi 2, Telekom 2
22:30 Fotbal, Portugalia

Porto - Santa Clara

Look Sport
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 6 4 2 0 6 - 1 41
2 FCSB 5 3 1 1 8 - 4 35
3 CSU Craiova 6 3 1 2 6 - 5 33
4 Viitorul 5 3 1 1 8 - 4 29
5 Astra Giurgiu 6 1 0 5 2 - 9 24
6 Sepsi OSK 6 0 1 5 1 - 8 20


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 5 5 0 0 10 - 3 31
2 Dinamo 5 4 0 1 9 - 4 28
3 Poli Iași 5 2 0 3 4 - 6 23
4 FC Voluntari 6 3 2 1 9 - 6 22
5 FC Botoșani 5 1 1 3 3 - 6 22
6 Hermannstadt 6 0 2 4 3 - 9 18
7 Călărași 5 1 1 3 4 - 9 16
8 Chiajna 5 1 2 2 8 - 7 14
Vi 19.04.19
21:00
Astra Giurgiu
0
CSU Craiova
Mihaila 68
1
Sa 20.04.19
21:00
Sepsi OSK
0
CFR Cluj
Tucudean 24
1
Du 21.04.19
21:00
Viitorul
-
FCSB
-


Play-out
Vi 19.04.19
18:00
Hermannstadt
Lendric 24
1
FC Voluntari
Ricardinho 41
1
Du 21.04.19
18:00
Gaz Metan
-
Călărași
-
Lu 22.04.19
18:00
Poli Iași
-
Chiajna
-
Lu 22.04.19
21:00
Dinamo
-
FC Botoșani
-