FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - RAPID 1-2

VIDEO Victorie cu emoţii pentru echipa lui Răzvan » Ceahlăul - Rapid 1-2

Rapidiştii au reuşit o nouă victorie la Piatra Neamţ, 2-1 cu Ceahlăul

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 august 2011 00:00 / Actualizat luni, 29 august 2011 00:52

Rapidul a cîştigat cu 2-1 în deplasarea de la Piatra Neamţ, cu Ceahlăul.  Pentru rapidişti au marcat Herea(7) şi Surdu(30), iar pentru gazde Barna(68).

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI!

Rapidiştii au deschis repede scorul, Ştefan Grigorie a fost faultat în careu de Barna, iar arbitrul i-a dat ocazia lui Herea să transforme sigur lovitura de pedeapsă şi să deschidă scorul.

Gazdele n-au reuşit să desfacă jocul de apărare al Rapidului, iar pe această desfăşurare Surdu l-a invins uşor pe Jovici cu un şut la colţul lung(30). Pînă la pauză singura ocazie importantă a mai fost un şut de la distanţă a lui Alexa respins în corner de portarul Ceahlăului.

Moldovenii au început cu mai multă încredere repriza secundă şi au forţat pe atac din primele minute. Cassio a scăpat singur spre poartă, dar şutul său a fost scos cu în corner de Jovici(64). Patru minute mai tîrziu Barna a readus speranţele pentru nemţeni, marcînd cu capul dintr-o centrare venită din corner.

Ceahlăul a devenit şi mai periculoasă după intrarea lui Lucas Garcia. Argentinianul a adus plusul de tehnicitate de care aveau nevoie gazdele pentru a forţa egalarea. Gafiţa l-a nimerit pe Coman din doar 5 metri după o fază superbă creată de Lucas Garcia. Emoţiile finalului l-au făcut pe Răzvan Lucescu să cedeze şi să fie eliminat de arbitru pentru protestele repetate. Rapidul învinge la Piatra Neamţ şi se menţine în fruntea Ligii 1.

ECHIPE DE START:
Ceahlăul :1. Jovic - 23. Dumitraş, 4 Cazan , 24. Forminte, 8. Barna - 10. Achim, 21. Monroy - 11. Stana, 24. Cebotaru, 13. Chiacu - 14. Radovanovici
Rezerve: Viladsen, 2. Matheus, 6. Nohai, 7. Omerbegovic, 9. Gafiţa, 15. Bădescu, 30. L Garcia
Antrenor: Costel Enache

Rapid: 1. Coman - 2. Duarte, 16. Burcă, 27. Glauber, 19. Bozovic - 20. Grigorie, 5. Alexa, 10. Herea - 24. Surdu, 9. Cassio, 7. Deac
Rezerve: 90. Drăghia, 3. Ezequias, 4. Marcos Antonio, 8 N. Grigore, 15. Oros, 21. Sburlea, 30. Al. Ionita
Antrenor: Răzvan Lucescu